| et | en | ru |      
Üritused ja traditsioonid Traditsioonid

Traditsioonid

Jüriöö Park (edaspidi Park) on ajalooliline paik, kus tähistatakse mitmeid eesti traditsioone ja tähtpäevi. Suurematel üritustel mängib sõjaväeorkester ja üles on rivistatud auvahtkond, vabaduselõke süüdatakse aupaukude saatel. Järgides esimese Eesti vabariigi ajal kavandatut, on taastatud lisaks pidulike sündmuste tähistamisele ka tammede istutamise traditsioon.

Uued traditisoonid: vähemalt kord aastas autasustatakse Pargi aumärkidega (Jüriöö Täht, Jüriöö Suurtäht ja Jüriöö Mõõk) isikud, kes on kaasa aidanud Jüriöö pargi arengule ja rahvuslike aadete propageerimisele. Asutatud on ka Jüriöö pargi igavesti rändavad karikad Kaitseliidu laskevõistluste parimatele laskuritele ja eraldi noortele laskuritele.
 
Olulisimad Jüriöö Pargis toimuvad iga-aastased üritused:
  • Tartu Rahu aastapäev 2. veebruaril – asetatakse pärjad ja lilled Vabadussõja mälestusmärgi juurde ning meenutatakse kõnedega toimunud sündmusi ja nende tähtsust Eesti Vabariigile.
  • Eesti Vabariigi aastapäev 24. veebruaril – süüdatakse vabaduselõke, peetakse isamaalisi kõnesid, külalistele pakutakse sõdurisuppi ja teed.
  • Jüripäev 23. aprillil – raekoja platsil linnapea süüdatud ja ratsanike poolt Jüriöö parki toodud tõrvikust süüdadakse vabaduselõke, peetakse isamaalisi kõnesid, austatakse esivanemaid. Jüripäeva auks toimub kaitseliitlaste laskevõistlus "Jüriöö karikas", kus parimale võistkonnale ja noortevõistkonnale antakse üle igavesti rändavad Jüriöö karikad. Jüripäeva tähistamine on muinsuskaitsekuu tähtsündmus ja sellega lõppevad ka traditsiooniliselt peetavad Lasnamäe Linnaosa päevad.
  • Võidupüha 23. juunil – Eesti Vabariigi Presidendi poolt teele saadetud võidutulest süüdatakse vabaduselõke, peetakse päevakohased kõned, saadetakse teele tuled Tallinna linnaosadesse, kus nendest õhtul süüdatakse jaanituled. Ürituse lõpus pakutakse linnarahvale sõdurisuppi ja kesvamärjukest.
  • Vahipataljoni noorsõdurite piduliku vandetõotuse andmise tseremoonia – vastavalt Kaitseväe ajateenistusse kutsumise graafikule toimuvad Pargis Kaitseväkke võetud noorsõdurite pidulikud vandetõotuse andmised. Tseremooniast võtavad osa korraldava väeosa isikkoosseis, sõjaväeorkester, kaitseväelaste sugulased ja tuttavad, Linnavalitsuse või Linnaosa esindaja, Jüriöö Pargi esindaja ning linnarahvas.
  • ERNA retke pidulik avamine - augusti alguses kuulutatakse Jüriöö Pargis avatuks rahvusvaheline militaarvõistlus ERNA RETK. Üles on rivistatud võistkonnad, mängib orkester, peetakse kõnesid.
Lisaks on Jüriöö Park võõrustanud paljusid teisi üritusi. Nende seas Eesti Rindemeeste Ühenduse sõjaslangenute mälestustseremoonia, Sõjaväe paraadide tseremooniad (ka esimese Eesti ajal) jpt.
Saurus CMS @ Veebimajutus.ee